Anlaşmalı Boşanma Davası, İzmir boşanma avukatı, Boşanma avukatı ücretleri İzmir, İzmir'de boşanma avukatı maliyeti, Boşanma davası avukat ücreti İzmir, Uygun fiyatlı boşanma avukatı İzmir, İzmir boşanma avukat ücretleri 2024, Boşanma avukatı araştırma İzmir, İzmir'de uzman boşanma avukatı ücretleri, Boşanma süreci avukat masrafı İzmir,

Medeni Kanun hükümlerince evlilik en az 1 yıl sürmüşse eşlerin birlikte başvurması veya bir eşin diğer tarafın açmış olduğu boşanma davasını kabul etmesi halinde artık boşanmanın kanunda öngörülmüş temel sebebi gerçekleşmiş, evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Yani tarafların ikrarı hakimi bağlamaz hükmü artık uygulanmayacak, hakim tarafından evlilik birliğinin temelden sarsılıp sarsılmadığı araştırılmayacaktır. Bu sebeple davanın anlaşmalı boşanma olarak açılması halinde anlaşmalı boşanma protokolünün titizlikle hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

Protokolün içeriğinde mali konular ve çocuğa ilişkin düzenlemelerin yer alması tarafların iradelerinin açıkça belirtilmesi açısından önemlidir. Keza hakim; tarafların iradelerini serbestçe açıkladıklarına kanaat getirdiğinde ve bu hususlarda düzenlenen anlaşma protokolünü uygun bulduğu takdirde anlaşmalı boşanmaya karar verebilecektir. Bu süreçte doğabilecek olası hukuki sonuçların öngörülebilmesi, menfaatlerin korunması ve dahi boşanma sürecinden mütevellit duygusal karmaşanın hak kayıplarına sebebiyet vermemesi açısından hukuki danışmanlık almak gerekebilmektedir.