İzmir Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer, İzmir boşanma avukatı, Boşanma avukatı ücretleri İzmir, İzmir'de boşanma avukatı maliyeti, Boşanma davası avukat ücreti İzmir, Uygun fiyatlı boşanma avukatı İzmir, İzmir boşanma avukat ücretleri 2024, Boşanma avukatı araştırma İzmir, İzmir'de uzman boşanma avukatı ücretleri, Boşanma süreci avukat masrafı İzmir,

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları ne kadar sürer? konusu tarafların merak ettiği konulardan birisidir. Boşanma kararı zor bir karar olup boşanma süreci de bir o kadar zorludur.  Bu nedenle, taraflar bu sürecin mümkün olan en kısa sürede çözmek isterler. Boşanma davasının süresi boşanma davası türüne göre değişir.  Boşanma davaları iki türe ayrılır. Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davalarının sonuçlanma süresi daha kısa olup bir hafta ile on beş gün arasında değişir. İş yükü daha az olan adliyelerde anlaşmalı boşanma davaları tek celsede bir gün içinde sonuçlanabilme durumu bulunur. Çekişmeli boşanma davalarında ise boşanma davasının sonuçlanması 1 ila 1,5 yıl arasında değişebilir. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanma süresi, davanın niteliğine, delillerin toplanması ve tarafların uzlaşmaya varamadığı konulara göre de değişebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Karar Ne Zaman Kesinleşir?
Anlaşmalı boşanma davaları en kısa sürede gerçekleşen boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davasında karar ne zaman kesinleşir? Sorusu taraflar için önem taşır Mahkemeye sunulan anlaşmalı boşanma protokolü ve tarafların mahkemede beyanları ile birlikte hâkim tarafların boşanmasına karar verir. Mahkeme sonunda mahkemenin tarafların boşanma kararı verdiğine dair kararın yazılı olduğu karar taraflara verilir. Buna kısa karar denir. Boşanma kararına rağmen taraflar boşanmış sa  çünkü boşanma kesinleşmemiştir.  Mahkeme gerekçeli kararı yazarak taraflara ya da varsa avukatlarına kapalı tebligat şeklinde yollar. Taraflar, gerekçeli karara on beş gün içinde itiraz etmez ya da herhangi hukuki işlem yapmazsa boşanma kesin olarak gerçekleşmiş sayılır. Taraflar, bu on beş günlük süreyi beklemek istemiyorlarsa mahkemeye bu haklarından vazgeçtiklerine dair dilekçe sunarlar.  Böylece kararın gerekçelendirilmesi işlemi hemen yapılır.  Feragat dilekçeleri yerine gerekçeli kararın çıkmasının beklenmesi durumunda 1-1,5 ay kadar sonra boşanma kararı kesinleşir.

Boşanma Kararının Tebliği (Tebligat) Nedir?

Boşanma kararının tebliği nedir? sorusu internette en çok araştırılan konulardan biridir. Boşanma kararının tebliği demek mahkemenin verdiği kararı belirtilmiş usul ve kurallar çerçevesinde taraflara bildirilmesine boşanma tebligatı denir. Boşanma tebligatı eğer bir boşanma avukatınız yok ise size posta yoluyla ulaştırılır. Ayrıca Uyap sisteminde kararınızın hazırlanmış olduğunu da görebilirsiniz. Boşanma kararının tebligatı, eğer bir avukatınız varsa avukatınıza gönderilir. Boşanma tebligatı size gelmediyse mutlaka avukatınıza gönderilmiştir. Gerekçeli kararın tarafınıza tebliğinden itibaren on beş gün içinde karara itiraz hakkınız bulunur. İtiraz etmediğiniz takdirde gerekçeli kararın kesinleşmesi 1- 1,5 ay kadar sürebilir. Ancak kararda hem fikir iseniz, eşinizle birlikte giderek on beş günlük süreden feragat ettiğinize dair dilekçe verebilirsiniz. Eğer bir boşanma avukatınız varsa, boşanma avukatınız sizi tüm bu karar ve tebligat süreci ile ilgili sizi bilgilendirerek yapmanız gerekenleri anlatır. Boşanma davaları zorlu bir süreçtir ve iyi bir boşanma avukatı ile bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.