Sosyal Medyada Hakaret Suçu ve Cezası Nedir, İzmir ceza avukatı, Ceza hukuku avukatı İzmir, İzmir avukatlık bürosu, Ceza davası avukatı, Uygun fiyatlı ceza avukatı İzmir, Tecrübeli ceza avukatları, Ceza avukatı danışmanlık, Hukuki destek İzmir, Ceza mahkemeleri avukatı, Hukuki danışman İzmir,

Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası bir kişi hakkında asılsız, iftira kötü söz, şeref, onur ve saygınlık kırıcı şekilde sözlerin yazılması durumunda alınmaktadır. Küçük bir suç gibi görünse de ekran görüntüleri ile tespit edilebilmesi durumunda tazminat davaları veya üç aydan iki yıla kadar hapis isteminde bulunulabilmektedir.
Sosyal medya gibi alanlardan hareket suçu işleyen kişiler çoğu zaman kendilerinden farklı hesaplar açarak bulunamayacaklarını sanmaktadır. Bundan dolayı da rahatlıkla hakaretler edebilmektedir. Ancak yapılan bu işlem siber bir suç olmaktadır. Ekran görüntüleri veya diğer işlemler ile beraberinde polise başvurulması durumunda ise IP adreslerinden bulunarak kişi tespit edilmektedir. Tespit sonucunda ise maddi manevi tazminat açılabilmektedir.

Sosyal Medya Hakaret Suçu Cezalarına Hangi Ceza Avukatı Bakar?

Sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler bir suç haline dönüştükten sonra kişilerin dilekçe vermesi ve daha sonrasında talebin işleme sokulması gerekmektedir. Dava işleme koyulduktan ve sanık bulunduktan sonra ise bir avukat ile anlaşma yapabilmektedir. Bu davalar ceza davası olarak geçmesinden dolayı da ceza avukatı bulmak ve suçlu kişinin cezasını alması için gerekli işlemleri yakından takip etmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Atatürk’e ve Cumhurbaşkanı’na Hakaret Suçu ve Cezası
Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası bir vatandaşa yapılmasının yanında devlet büyüklerine de yapılmakta ve bunu yapan kişiler de ceza almaktadır. Sosyal medya üzerinden Atatürk’e veya Cumhurbaşkanına yapılan herhangi bir hakaret tespit edilmesi ve kanıtlanması durumunda kişi hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istenebilmektedir. Bunun haricinde ise hareket suçu bilerek ve isteyerek yapıldığında, yani alenen yapıldığında, ceza altıda bir oranında arttırılabilmektedir.
Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası uzlaştırmalı prosedür uygulanan bir suç özelliği teşkil etmemektedir. Bu yüzden de verilen işlemlerde herhangi bir değişim yapılmamaktadır. Davalar ise asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Hakaret davaları ise belli durumlarda iyi hal indirimi kullanılarak veya hakaret suçunun af yasası çıkması durumunda belli bir miktar adli para cezası ile de işlemin tamamlanması olabilmektedir.